Fenomenální úspěch pro Dacii! Nikdy v dějinách značky se nepodařilo umístit na EU trh tolik vozidel

Fenomenální úspěch pro Dacii! Nikdy v dějinách značky se nepodařilo umístit na EU trh tolik vozidel
Fenomenální úspěch pro Dacii! Nikdy v dějinách značky se nepodařilo umístit na EU trh tolik vozidel

Dacii se podařil historický rekord. Půlmilionová Dacia!

Nikdy v dějinách značky Dacia se nepodařilo umístit na EU trh tolik vozidel. V roce 2018 Dacia prodala 522 793 ks! Pro srovnání samotný Renault prodal v roce 2018 na EU trhu 1 083 664ks.

Vysmívaná automobilka, kterou Renault v roce 2004 restartoval a uvedl na trh model Logan. V témže roce se Dacii podařilo prodat 66 174 automobilů. Hranici 100 000 kusů značka pokořila už v roce 2008 kdy prodala 106 760ks. Kdo by čekal, že přesně za deset let toto číslo zpětinásobí! Takto strmý a přitom trvalý růst opravdu nemá obdoby.
Abychom zasadili úspěch Dacie do analogického kontextu. Podívejme se na tuzemskou Škodovku, které se začalo pod křídly Volkswagenu dařit přímo zázračně. Když VW Škodovku restartoval v roce 1994 uvedením modelu Felicia prodala značka toho roku 57 731 automobilů. Pokořit půlmilionovou hranici v ročních EU prodejích ji trvalo 19 let! Dacii stačilo o pět let méně.

Mnozí předpovídali Dacii, že jde jen o bublinu, trh se lacinými vozy nasytí a značka stejně jako zazářila, zase zhasne.

Neděje se tak a Dacia jak se zdá, dosud ani nedosáhla svého vrcholu. Zájem je takový, že jediné co firmu v rozletu limituje jsou kapacity továren. Čekací lhůty začínají být dlouhé pomalu jako na ručně stavěný italský supersport. Zájem ani omylem neutuchá. Krasojízda značky se dá očekávat i v budoucích letech. Klíčové modely totiž dostanou nové generace (Sandero, Logan, Dokker).

Úsměvné je, že ani po 15 letech od restartu Dacie zde nemáme přímou konkurenci pro tyto vozy. Většina značek má sice různé levné modely, ale žádná není na tento významný segment přímo orientovaná. S Dacií se Renaultu povedl majstrštyk, který se zapíše do dějin automotive byznysu.

AUTO CB, spol. s r.o.

Autorizovaný prodejce a servis vozů ŠKODA
Autorizovaný prodejce a servis vozů DACIA
Autorizovaný prodejce a servis vozů RENAULT

Nepomucká 487/119
326 00 PLZEŇ 

Telefon: 377 666 666
Email: autocb@autocb.cz
Web: www.autocb.cz
Facebook: Auto CB Plzeň